Rewitalizacja Bytomia 2020+ – ruszają konsultacje społeczne
Przypomnijmy, rewitalizacja Bytomia to jedno z najważniejszych zadań obecnej władzy. Co więcej, na tę rewitalizację miasto może otrzymać 100 mln euro, warunek jest jednak jeden – musi zostać opracowany Gminny Program Rewitalizacji, na którego przygotowanie Urząd Miasta w Bytomiu ma już niewiele czasu. W tej sprawie interweniował marszałek Wojciech Saługa zaznaczając, że niedopełnienie wymogów formalnych grozi utratą dotacji.
Co istotne, samo opracowanie Gminnego Programu Rewitalizacji nie jest wystarczające do uruchomienia środków finansowych. Uchwalony przez Radę Miejską Bytomia Program Rewitalizacji musi jeszcze uzyskać pozytywną opinię zarówno Ministerstwa Rozwoju, jak i Instytucji Zarządzającej RPO WSL.
Rewitalizacja Bytomia 2020+ – ruszają konsultacje społeczne
Władze Bytomia z miejsca zapewniły, że mają czas a program będzie gotowy w wyznaczonych terminach. Stąd też w poniedziałek ruszyły społeczne konsultacje Gminnego Programu Rewitalizacji. Bytom 2020+! – Wypracowanie Gminnego Programu Rewitalizacji jest ustawowym wymogiem gmin, które chcą pozyskiwać środki zewnętrzne na odnowę miast. Dokument ma być tworzony przez mieszkańców. To oni mają wskazywać, jakich zmian potrzebują w mieście. Tak było również w Bytomiu. Mieszkańcy naszego miasta złożyli bardzo dużo pomysłów na przedsięwzięcia rewitalizacyjne. Zainteresowanie nimi było ogromne. Bytomianie poprosili, by przedłużyć termin składania prac o 2 tygodnie – wyjaśnia bytomski magistrat.
Jak wyjaśniają, wszystkie projekty zostały dokładnie przeanalizowane i pogrupowane we wiązki. Czytając Projekt Gminnego Programu Rewitalizacji 2020+ można dowiedzieć się m.in. kiedy będą realizowane poszczególne inwestycje i ile to będzie kosztować. Jest też analiza występujących w mieście problemów i propozycje ich rozwiązań.
Wiele projektów wpisanych do GPR zostało zaproponowanych przez organizacje pozarządowe, one też chcą porozmawiać z mieszkańcami Bytomia, dlatego pojawią się razem z nami w lotnych punktach informacyjnych – mówi Zofia Ćwikła, kierownik Referatu Obsługi Klastra Rewitalizacji i Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi. 8 i 15 października od 10.00 do 14.00 będziemy na Rynku w specjalnych namiotach, łatwo nas będzie znaleźć.
Poza tym, zaplanowano też debatę na temat Gminnego Programu Rewitalizacji. Odbędzie się ona 19 października o 17.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej.
Dokument jest dostępny na stronie bytomodnowa.pl, w Biuletynie Informacji Publicznej. Jeśli ktoś nie ma dostępu do Internetu, może przyjść do Urzędu Miejskiego w Bytomiu (ul. Parkowa 2) albo do Referatu Obsługi Klastra Rewitalizacji i Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi (Rynek 26). Tam też dostępne są formularze, na których należy wpisywać ewentualne uwagi.
Konsultacje Gminnego Programu Rewitalizacji. Bytom 2020+ potrwają do 24 października.
← Wróć na stronę główną