Czeladź: Nie tylko plac zabaw, czyli budżet po nowemu
Podczas tworzenia nowej uchwały zwrócono szczególną uwagę na dostosowanie do potrzeb i możliwości mieszkańców Czeladzi, zwłaszcza w procesie głosowania. W tym roku po raz pierwszy będzie można oddać głos nie wychodząc z domu. Miasto podjęło starania o stworzenie czytelnej i nowoczesnej platformy informacyjno-konsultacyjnej. Budżet Obywatelski w Czeladzi, od początku funkcjonowania, jednoznacznie kojarzony jest z inwestycją ściśle związaną z wykorzystaniem działek, należących do samorządu. Tymczasem wydatkowanie środków z budżetu partycypacyjnego daje dużo więcej możliwości.
W tym roku czas na zmiany!
Aktualnie obowiązująca uchwała miała na celu maksymalne dostosowanie zasad prac nad Budżetem Obywatelskim do potrzeb mieszkańców. Efektem wprowadzenia nowych zapisów jest powstanie ustaleń, związanych – w szczególności – z koniecznością usprawnienia procesu głosowania. Podjęto decyzję o likwidacji dotychczas obowiązującego podziału na okręgi konsultacyjne. Idea tego działania zakłada, że zwiększą się szanse na realizację kosztowniejszych zadań, a głosowanie wszystkich mieszkańców dla wspólnej sprawy, spowoduje integrację społeczności lokalnej. Podczas tworzenia nowej uchwały, zwrócono szczególną uwagę na dostosowanie do potrzeb i możliwości czeladzian, zwłaszcza w procesie głosowania. W tym roku po raz pierwszy będzie można oddać głos nie wychodząc z domu. Miasto podjęło starania o stworzenie czytelnej i nowoczesnej platformy informacyjno-konsultacyjnej, która z czasem będzie się rozwijać. Dla mieszkańców, którym nowe technologie nie są tak bliskie, powstaną punkty do głosowania w Miejskiej Bibliotece Publicznej i czterech jej filiach.
Uchwała umożliwia też zgłaszanie i realizację wielu nowych zadań, niekoniecznie związanych z konkretną lokalizacją na terenie Miasta Czeladź. Budżet Obywatelski opiera się na inicjatywie i aktywności obywatelskiej mieszkańców. To ważny element dialogu, umożliwiający społeczności lokalnej decydowanie o finansowaniu z budżetu miasta wskazanych i wybranych przez nich przedsięwzięć. Prace nad realizacją Budżetu Obywatelskiego muszą być nastawione na, możliwie najdalej idące, ułatwienia dla mieszkańców.
Mapa terenów miejskich, na których mogą być realizowane zadania w ramach Budżetu Obywatelskiego wyłożona będzie do wglądu w Wydziale Rozwoju Miasta, którego obecną siedzibą jest hala MOSiR. Propozycje należy zgłaszać w terminie od 17 października 2016 r. do 7 listopada 2016 r. włącznie.
← Wróć na stronę główną