Ustawy frankowe poddane dyskusji w Sejmie
Na sali sejmowej odbyło się pierwsze czytanie trzech projektów ustaw frankowych. Nad propozycją przygotowaną przez Kancelarię Prezydenta, która zakłada między innymi częściowy zwrot spreadów pracować będzie teraz Sejmowa Komisja Finansów Publicznych. O losie dwóch poselskich projektów posłowie zdecydują w dzisiejszym głosowaniu. Wczoraj zgłoszono wnioski o odrzucenie obu projektów stworzonych przez PO i Kukiz’15. Przyczynili się do tego posłowie Nowoczesnej.
Ustawy frankowe – jak pomogą?
Projekty dotyczące kredytów frankowych mają unormować sytuację, w której wahania kursów i zawyżona wysokość spreadów wpływała dotąd na wysokość rat i zwiększała obciążenie kredytobiorcy. Wiadomo, że koszty te są niezwykle dużym problemem dla wielu gospodarstw domowych. W uzasadnieniu projektu złożonego przez prezydenta, Andrzeja Dudę, można przeczytać, że niedobory środków w budżetach domowych „frankowiczów” spowodowały, że utrudnione zostało finansowanie innych potrzeb domowników. Chodzi jednak tylko o rodziny osób prowadzących działalność gospodarczą.
Ustawy frankowe – obowiązki banków
Prezydencki projekt stworzony w sierpniu tego roku dyktuje warunki, które muszą zostać spełnione przez banki. Narzuca tym instytucjom obowiązki wobec klientów. Czego dotyczą powinności banków wobec kredytobiorców? Muszą one zwrócić im różnicę pomiędzy dopuszczalnym spreadem i tym, który faktycznie został pobrany. Dokument stworzony przez prezydenta ma obejmować umowy kredytowe podpisane pomiędzy 1 lipca 2000 roku aż do momentu wejścia w życie „ustawy antyspreadowej”, która zaczęła obowiązywać od sierpnia 2011 roku.
← Wróć na stronę główną