Powietrzem nie da się oddychać. Smog zalega nad Śląskiem
Złe powietrze w regionie. Smog wisi nad Śląskiem. Jest tak źle, że Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Katowicach wydał stosowne powiadomienie. Najgorsza jakość powietrza jest w części zachodniej województwa i w Aglomeracji Górnośląskiej.
Najgorsza sytuacja w Rybniku
Nocą urządzenia odczytujące pomiary stężeń pyłu zawieszonego PM 2,5 i PM 10 najwyższe wskaźniki miały w Rybniku i okolicy. Te o północy wskazały aż 750 mikrogramów na metr sześcienny.
Bardzo wysokie stężenia wartości pyłu zawieszonego PM10 były też w Zabrzu (499 mikrogramów na metr sześc.) i Wodzisławiu Śląskim (432 mikrogramów na metr sześc.). Nie inna sytuacja ma miejsce w Jastrzębiu- Zdroju, Żorach i w powiatach mikołowskim, gliwickim i żywieckim.
Średnie dobowe normy emisji pyłu PM10 (poziom dopuszczalny to 50 mikrogramów na metr sześc.) przekroczone zostały w środę praktycznie w całym regionie. Wartości te wyrażone w mikrogramach na metr sześc. wyniosły, prócz rekordowego Rybnika: w Bielsku-Białej 106, Cieszynie 69, Częstochowie 102, Dąbrowie Górniczej 106, Gliwicach 146, Katowicach 129, Sosnowcu 116, Tychach 113, Wodzisławiu Śląskim 191, Zabrzu 188, Złotym Potoku 54 oraz Żywcu 136.
Wszystko przez warunki atmosferyczne. Te utrudniają rozprzestrzenianie się zanieczyszczeń z kominów, a coraz więcej ludzi dogrzewa mieszkania.
Nie będzie lepiej
Równocześnie Inspektorat wydał prognozy na najbliższe dni. Jakość powietrza ze względu na poziom pyłu zawieszonego w aglomeracji rybnicko-jastrzębskiej oraz w części środkowej i południowej strefy śląskiej będzie bardzo zła; mogą wystąpić przekroczenia wartości progowej 200 µg/m3 dla pyłu zawieszonego PM10 w powietrzu, występuje ryzyko przekroczenia poziomu alarmowego 300 µg/m3.
Zła wiadomość dla chorych
Tak wysokie stężenia pyłów niestety odbijają się na naszym zdrowiu. Najgorzej odczują je osoby cierpiące z powodu przewlekłych chorób serca (zwłaszcza niewydolność serca, choroba wieńcowa), osoby cierpiące z powodu przewlekłych chorób układu oddechowego (astma, przewlekła choroba płuc), oraz osoby starsze, kobiety w ciąży oraz małe dzieci.
Osoby cierpiące z powodu chorób serca mogą odczuwać pogorszenie samopoczucia: uczucie bólu w klatce piersiowej, palpitacje serca, brak tchu, znużenie. Osoby cierpiące z powodu przewlekłych chorób układu oddechowego mogą odczuwać przejściowe nasilenie dolegliwości, w tym kaszel, flegma, dyskomfort w klatce piersiowej, świszczący, spłycony oddech. Podobne objawy mogą wystąpić również u osób zdrowych. W okresach wysokich stężeń pyłu zawieszonego w powietrzu występuje zwiększone ryzyko infekcji oddechowej. W przypadku nasilenia objawów chorobowych wskazany jest kontakt z lekarzem.