Św. Mikołaj z Miry patron cukierników, dzieci, flisaków, jeńców, kupców, marynarzy, młynarzy, notariuszy, panien, piekarzy, pielgrzymów, podróżnych, rybaków, sędziów, więźniów, żeglarzy.
Św. Mikołaj z Miry patron cukierników, dzieci, flisaków, jeńców, kupców, marynarzy, młynarzy, notariuszy, panien, piekarzy, pielgrzymów, podróżnych, rybaków, sędziów, więźniów, żeglarzy. Postać starszego pana z biała brodą w czerwonym ubraniu i czerwonej czapce- takie pop- kulturowe wyobrażenie Mikołaja utrwaliło się w świadomości dorosłych i dzieci. Jednak zwyczaj obdarowywania się prezentami sięga przełomu III i IV wieku. Na terenach dzisiejszej Turcji w Mirze ( Demre) żył prawdziwy św. Mikołaj, który słynął z działalności charytatywnej. Najbardziej znanym epizodem z życia świętego jest fakt podrzucenia pieniędzy córkom ubogiego wdowca. Żywoty świętych mówią także o rzekomym wskrzeszeniu trzech młodzieńców za sprawą modlitwy biskupa Mikołaja. Dziś doczesne szczątki świętego biskupa spoczywają w sanktuarium we włoskim Bari, dokąd zostały przetransportowane w XI wieku za sprawą brawurowej akcji średniowiecznych komandosów. O tym mówi Jacek Pytel z Bractwa Pielgrzymkowego Związku Górnośląskiego.
Pochodzący z zamożnego domu św. Mikołaj znaczną część majątku miał rozdać ubogim. Mało znanym epizodem z życia świętego jest jego udział w pierwszym soborze powszechnym w Nicei w 325 roku, gdzie zostały potępione błędy Ariusza kwestionującego równość i jedność Osób Trójcy Świętej. W Nicei doszło do niecodziennego zdarzenia, pokazującego porywczy charakter biskupa Miry, o czym także przypomina Jacek Pytel z Bractwa Pielgrzymkowego Związku Górnośląskiego.
Postać św. Mikołaja jest bardzo popularna w naszym kraju, ponieważ w Polsce jest 327 kościołów pod jego wezwaniem. Więcej na temat postaci patrona dnia w audycji Dobry Wieczór Śląsk o godzinie 21.00 na antenie Radia Piekary
← Wróć na stronę główną