Finał jednoaktówki po śląsku
Finał jednoaktówki po śląsku– konkursu organizowanego przez Imago Public Relations, Katowice Miasto Ogrodów, Regionalny Instytut Kultury w Katowicach oraz Gazeta Wyborczą odbył się wczoraj w Teatrze Korez w Katowicach. Konkurs na jednoaktówkę napisaną po śląsku jest organizowany od 2011 roku. W konkursie mogą brać udział zarówno amatorzy, jak i osoby zajmujące się pisaniem zawodowo. W tym roku uczestnicy nadesłali ponad 30 prac, z czego nagrodzono jedenaście. Do tej pory ukazało się pięć książek z najlepszymi jednoaktówkami, audiobook z trzema zwycięskimi dramatami z 2013 roku, dwie jednoaktówki doczekały się realizacji na profesjonalnych scenach teatralnych a kilkanaście na amatorskich. Pierwsze edycje składaly się z dramatów, które dotyczyły trudnych, bolesnych przeżyć, o których kiedyś nie mówiono. Aktualnie na konkurs wpływają prace, opisujące współczesny Śląsk, napisane zabawnym językiem- mówi Waldemar Szymczyk– juror konkursu.
W tym roku wysoki poziom konkursowych prac zaskoczył jurorów. Język śląski staje się tak piękny, pojawia się taka ilość słów, które przez dziesięciolecia były uśpione, przechowywane z pamięci starszych osób, a teraz tym pięknym językiem posługują się młodzi ludzie- mówi Inqmar -Villqist znany dramaturg, juror konkursu.
Pierwsze miejsce w tym roku zdobył Marcin Melon– autor książek o przygodach Komisorza Hanusika. Uznanie jury zdobył tekst o wampirycznej rodzinie Adamskich, wzorowanej na rodzinie…Adamsów. Jest w tym trochę inspiracje sytuacją społeczną, polityczną w Polsce. Pisanie po śląsku jest odkrywaniem pewnych terenów, na których jeszcze nikogo wcześniej nie było– mówi Marcin Melon.
Wszystkie teksty jednoaktówek, nadesłane na konkurs w ciągu 6 edycji znajdują się na stronie jednoaktówka.pl. Całość rozmowy z Marcinem Melonem w audycji Dobry Wieczór Śląsk we wtorek na antenie Radia Piekary po godzinie 22.00.
← Wróć na stronę główną