Kryzys polityczny w Polsce. W spór włącza się prezydent Andrzej Duda
Kryzys polityczny w Polsce. W rozwiązanie sporu angażuje się prezydent Andrzej Duda. Spotka się dziś z marszałkiem Sejmu Markiem Kuchcińskim i prezesem Prawa i Sprawiedliwości Jarosławem Kaczyńskim.
To już kolejne spotkanie dotyczące kryzysu politycznego w Polsce. W miniony weekend zaprosił do siebie przedstawicieli opozycji.
Kryzys rozpoczął się po przyjęciu przez PiS uchwały ograniczającej pracę dziennikarzy w Sejmie. Jarosław Kaczyński.
To nerwowa reakcja, rządzący ewidentnie boi się dziennikarzy, odpowiada Ryszard Petru z Nowoczesnej
W efekcie sporu przez kraj przetoczyły się protesty przeciwników i zwolenników rządzących. W Krakowie grupa protestujących nie chciała wypuścić Kaczyńskiego z Wawelu.
Po niedzielnej wizycie u prezydenta lider PO Grzegorz Schetyna był pytany o informację od znajdujących się w Sejmie posłów, według których zostało im odczytane zarządzenie marszałka Sejmu, iż między posiedzeniami na sali sejmowej mogą przebywać tylko pracownicy Kancelarii Sejmu.
Jeżeli taki proceder będzie miał miejsce, to chcę to wyraźnie powiedzieć, nie opuścimy sali posiedzeń, posłowie PO będą trwać tutaj do 11 stycznia, a nawet i dłużej – mówił lider Platformy. Nie ma takiej możliwości, żeby usuwać posłów z gmachu parlamentu – podkreślił.
11 stycznia – zgodnie ze znajdującym się na internetowej stronie Sejmu kalendarzem – rozpocząć ma się kolejne posiedzenie Sejmu.
W piątek w Sejmie posłowie opozycji zablokowali sejmową mównicę; w reakcji na planowane zmiany w zasadach pracy dziennikarzy w parlamencie oraz na wykluczenie z obrad przez marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego posła PO Michała Szczerby. Obrady Sejmu zostały wznowione przez marszałka w Sali Kolumnowej, tam odbyły się głosowania, m.in. został uchwalony budżet na 2017 r.
W piątek wieczorem przed Sejmem zebrała się manifestacja zorganizowana przez Komitet Obrony Demokracji – demonstranci m.in. blokowali drogi wyjazdowe. Posłowie opozycji nadal pozostają na sali sejmowej.
Szefowie klubów opozycyjnych: PO, Nowoczesnej i PSL wystosowali wspólne pismo do marszałka Sejmu, w którym domagają się zwołania „zgodnego z regulaminem Sejmu i konstytucją” posiedzenia Sejmu na 20 grudnia. Oczekują też „przywrócenia możliwości wykonywania przez media ich konstytucyjnego prawa informowania opinii publicznej o prawach parlamentu RP”.
W niedzielę odbyła się demonstracja Komitetu Obrony Demokracji przed siedzibą Trybunału Konstytucyjnego; wzięli w niej udział m.in. politycy PO, Nowoczesnej, Inicjatywy Polskiej oraz działacze KOD. Protestujący mają wrócić przed Sejm i nadal – jak mówią działacze KOD – „wspierać” posłów okupujących salę plenarną.
← Wróć na stronę główną