Czy w Piekarach Śląskich istniał obóz pracy dla Polaków?
Czy w Piekarach Śląskich istniał obóz pracy dla Polaków? Tę zagadkę usiłuje rozwiązać dr Joanna Lusek – kierownik Działu Historii Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu. Obozy pracy przymusowej na Śląsku miały na celu wysiedlenie i wdrożenie ludności do pracy na rzecz III Rzeszy. W poszukiwaniu nowych interesujących tematów natrafiłam na Polenlager 188 Deutsch Piekar, który funkcjonował przynajmniej w 1942 r. Szukam informacji na ten temat, relacji, wspomnień. Problemem Polenlagrów zajmowano się w latach 70-tych, potem temat poszedł w odstawkę. Polenlager w Piekarach pominięto w opracowaniach– mówi dr Joanna Lusek z działu Historii Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu.
W roku 1942 próbowano sprowadzić na Górny Śląsk i do Zagłębia Dąbrowskiego Niemców z Besarabii, Bukowiny i Litwy. Wówczas wysiedlano polską ludność, wysiedlano ze swoich domów i starano się ją skomasować w budynkach poprzemysłowych, barakach wojskowych, tworząc obozy. W tych mieszkaniach osadzano przesiedlonych Niemców. Na terenie Górnego Śląska i Zagłębia Powstało szereg takich Polenlagrów, w których nie tylko byli osadzani mężczyźni, ale również kobiety i dzieci. Czasem na terenie obozu przychodziły na świat dzieci- mówi Joanna Lusek.
Nie opisany dotąd pozostaje Polenlager 188, który znajdował się w Piekarach Śląskich. Nie udało mi się dotrzeć do informacji, gdzie ten obóz się znajdował. Próbowałam szukać w niemieckich archiwach, ale te informacje są bardzo enigmatyczne. Właściwie poza numerem tego obozu i krótką wzmianką, że funkcjonował w roku 1942, nic więcej nie udało mi się znaleźć. Bardzo jestem ciekawa, gdzie się znajdował i ile osób przez niego przeszło- mówi Joanna Lusek.
Dr Joanna Lusek z Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu prosi o pomoc wszystkie osoby, które mają jakiekolwiek informacje na temat obozu Polenlager 188 i chcą podzielić się wspomnieniami, bądź zdjęciami. Kontakt: dr Joanna Lusek, Dział Historii Muzeum Górnośląskiego, telefon 32-281-82-94 w. 203
na zdjęciu Pałac Donnersmarcków w Siemianowicach Śląskich gdzie znajdował się Polenlager 10
← Wróć na stronę główną