Rekonstrukcja walk o Miechowice już jutro
Rekonstrukcja walk o Miechowice odbędzie się w najbliższą sobotę 28 stycznia. Grupy rekonstrukcyjne z Polski, Czech i Słowacji przyjadą do Bytomia, by wcielić się w rolę żołnierzy i mieszkańców Miechowic. Temu wydarzeniu będą towarzyszyły pokazy eksponatów z czasów II wojny światowej.
Rekonstruktorzy podczas spektaklu, który rozpocznie się o godzinie 14.00, będą odtwarzać dwie bitwy o Miechowice. W tej dzielnicy Bytomia w styczniu 1945 toczyła się krwawa bitwa pomiędzy Armią Rosyjską i wojskami niemieckimi. Sowieci wyzwalając Śląsk dokonali masowych zbrodni na mieszkańcach. Jedną z nich była masakra cywilnej ludności w Miechowicach, nazywanej Tragedią Miechowicką. Podczas trwających trzy dni walk, szacuje się, że zginęło 400 mieszkańców dzielnicy Bytomia. Najmłodsza ofiara miała zaledwie 9 lat. Z tymi wydarzeniami wiąże się także męczeńska śmierć księdza Jana Frenzla, którego radzieccy żołnierze uprowadzili z jednego z domów przy obecnej ul. Styczyńskiego. Patron głównej ulicy w Miechowicach był torturowany a następnie zamordowany w sąsiednich Stolarzowicach.
Rekonstrukcja walk o Miechowice odbędzie się na terenie boiska szkolnego przy ulicy Kasztanowej obok nieczynnego Gimnazjum nr 13, którego mury wciąż kryją w sobie ślady sowieckich pocisków ze stycznia 1945 roku. Organizatorem tej niezwykłej lekcji historii jest Stowarzyszenie Na Rzecz Zabytków Fortyfikacji Pro Fortalicium. Dzięki zaangażowaniu członków Stowarzyszenia i pasjonatów lokalnej historii, w zeszłym roku oddano do użytki schron, który znajduje się przy ulicy Kasztanowej. Mieszkańcy Miechowic pracy Ireneusza Okonia i Andrzeja Habraszki zawdzięczają wyjątkową izbę pamięci, w której znalazły się między innymi pamiątkowe zdjęcia ilustrujące historię dzielnicy, repliki odznaczeń wojskowych polskich, radzieckich i rosyjskich, czy łuski po amunicji . Cechą wyróżniającą ten obiekt jest niewątpliwie materiał dźwiękowy emitowany podczas zwiedzania schronu, podczas którego zwiedzający mają wrażenie, że znajdują się się w środku ostrzału artyleryjskiego. Efekt dźwiękowy wzmacnia skomponowana na potrzeby schronu muzyka oraz migające czerwone światło, którym bombardowani są zwiedzający. Schron od czerwca 2016 roku zwiedziło ponad 3 tysiące osób.
Posłuchajcie co o miechowickim schronie mówią jego opiekunowie: Ireneusz Okoń i Andrzej Habraszka.
Rekonstrukcja walk o Miechowice 1945 rozpocznie się w sobotę 28 stycznia o godzinie 14.00. Od południa będzie okazja żeby zobaczyć umundurowanie oraz uzbrojenie grup rekonstrukcyjnych, które wezmą udział w pokazie.
← Wróć na stronę główną