Nowa wystawa Muzeum Górnośląskiego
Nowa wystawa Muzeum Górnośląskiego. Zrekonstruowane zbroje rycerzy, namiot księcia, unikatowy zestaw militariów z XIV i XV wieku- to wszystko znajdziecie na nowej wystawie Muzeum Górnośląskiego, którą można oglądać od czwartku 2 lutego.
Zwiedzając ekspozycję pod tytułem Rekonstrukcje przeszłości. Ślązacy pod Grunwaldem, poznacie m.in. historię Konrada VII Białego, który w bitwie pod Grunwaldem przewodził śląskiej chorągwi, w której znalazło się wielu rycerzy wywodzących się ze znamienitych śląskich rodzin. Cel, który przyświecał tej wystawie, to chęć pokazania wystawy archeologicznej pod innym kątem. Przeważnie widzimy zebrane w gablotach skorodowane przedmioty, które najczęściej z niczym nam się nie kojarzą. Stąd ideą wystawy były rekonstrukcje strojów rycerskich. Mamy tu przykłady uzbrojenia z XIV i XV wieku rycerzy. Ciekawostką naszej wystawy jest także zrekonstruowany namiot książęcy, z całkowitym umeblowaniem i wszystkimi niezbędnymi sprzętami, które towarzyszyły podczas wojny wysoko urodzonej osobie- mówi Ewelina Imiołczyk, kurator wystawy.
Postać Konrada Białego, które historię poznamy zwiedzając wystawę, nie podlega jednoznacznej ocenie. Najpierw wychowanek zakonu walczył po stronie krzyżackiej, by następnie po przegranej walce przejść na stronę Władysława Jagiełły. Konrad VII Biały po przegranej bitwie stracił cały swój dobytek. Został on zarekwirowany przez zwycięzców. W chwili bitwy grunwaldzkiej miał 16 lat i bardzo chciał zostać rycerzem. Walcząc po stronie krzyżackiej postąpił honorowo- mówi kuratorka wystawy.
Ponadto na ekspozycji znalazło się 80 unikatowych zabytków z późnego średniowiecza. Najciekawsze obiekty na wystawie to zbiór broni z okresu późnego średniowiecza. Zwraca uwagę kolekcja kordów i toporów, które do tej pory nigdzie nie były prezentowane- mówi Ewelina Imiołczyk.
Wystawie Rekonstrukcje przeszłości. Ślązacy pod Grunwaldem, która potrwa do 31 maja będą towarzyszyły lekcje poświęcone etosowi rycerskiemu, średniowiecznym ideałom, a w w walentynki także miłości dworskiej. Ponadto w kwietniu odbędzie się konferencja naukowa poświęcona rekonstrukcjom. Dla najmłodszych przygotowano także książeczkę, która w przystępny sposób tłumaczy najmłodszym uczestnikom kultury dawne dzieje, etapy kariery rycerskiej czy rodzaje uzbrojenia.
Realizacja wystawa była możliwa dzięki pomocy Chorągwi Górnośląskiej- grupie rekonstrukcyjnej, która odtwarza stroje postaci, które brały udział w bitwie pod Grunwaldem.
Nowa ekspozycja Muzeum Górnośląskiego odbywa się pod patronatem Radia Piekary
← Wróć na stronę główną