Razem dla klimatu. Śląskie gminy opracowują projekt
Ochronią ludzi przed zmianami klimatycznymi. Ministerstwo Środowiska wyznaczyło 44 polskie miasta które wspólnie opracują system bezpieczeństwa. W tym gronie wiekszość to śląskie gminy – takie jak Zabrze, Katowice i Ruda Śląska. Zajmujemy się takimi zjawiskami jak nawałnice, smog, ekstremalne temepratury a nawet susze, mówi nam Ewa Wyciślik z rudzkiego magistratu
W raporcie znajdą się też nasze lokalne problemy, zaznacza Ewa Wyciślik z wydziału ochrony środowiska rudzkiego magistratu.
„Nasze oczekiwania dotyczące opracowania tego dokumentu są duże. Każdy z nas na własnej skórze odczuwa zmiany zachodzące w naszym klimacie, ponieważ to miasta i ich mieszkańcy są właśnie na nie najbardziej narażeni. Dlatego dobrze, że taki plan zawierający najważniejsze rozwiązania dla różnych klimatycznych zagrożeń powstanie w naszym mieście”, podkreśla prezydent Grażyna Dziedzic.
Miejski Plan Adaptacji do zmian klimatu (MPA) dla 44 miast powstanie w ramach projektu realizowanego przez Ministerstwo Środowiska. Będzie on zawierał propozycje konkretnych działań chroniących przed skutkami zmian klimatu. Jakie to będą działania, uzależnione już będzie od specyfiki poszczególnych miast i problemów, z którymi w zakresie zmian klimatu muszą się mierzyć. „Na etapie tworzenia dokumentu wyznaczone zostaną cztery obszary lub sektory wrażliwe, dla których zostanie przygotowany zbiór pakietów rozwiązań, które można będzie zastosować w formie opcji adaptacyjnych dla określonych zagrożeń związanych z ekstremalnymi zjawiskami atmosferycznymi, takimi jak deszcze nawalne, powodzie, fale upałów i mrozów etc.„, tłumaczy dr inż. arch. Justyna Gorgoń z Instytutu Ekologii Terenów Uprzemysłowionych, który jest jednym z wykonawców projektu.
„Nie jest tajemnicą, że w przypadku Rudy Śląskiej – patrząc z perspektywy zmian klimatu – największe problemy są związane z zaburzoną gospodarką wodną, na którą wpływają szkody górnicze oraz z zanieczyszczeniami powietrza, spowodowanymi niską emisją. To właśnie tym problemom chcemy przeciwdziałać, a Miejski Plan Adaptacji do zmian klimatu ma nam w tym pomóc„, zastrzega wiceprezydent Krzysztof Mejer.
Rozwiązania, które dzięki sporządzonemu MPA zostaną wdrożone, obejmować będą działania informacyjno– edukacyjne, podnoszące świadomość wpływu zmian klimatu na mieszkańców oraz przyczyniające się do wzrostu odpowiedzialności społeczeństwa. Ponadto MPA zawierać będzie wytyczne co do zmian na polu organizacji, obejmujące kwestie planowania przestrzennego, czy efektywne schematy gospodarowania zasobami wodnymi. Ostatnie z działań obejmować będą kwestie techniczne, czyli twarde inwestycje dotyczące np. rozbudowy systemu ochrony przeciwpowodziowej, czy zielone zagospodarowanie przestrzeni miejskiej. – Celem nadrzędnym MPA jest przygotowanie władz miast i ich mieszkańców do świadomego i odpowiedzialnego reagowania na zmiany klimatu i ich skutki. Tym samym przekłada się to na wzrost bezpieczeństwa i poprawę jakości życia mieszkańców – tłumaczy dr Janusz Krupanek, kierownik zespołu ekspertów z Instytutu Ekologii Terenów Uprzemysłowionych.
Miejskie Plany Adaptacji to pierwszy w Europie projekt adaptacji do zmian klimatu organizowany na taką skalę. Jego efektem będzie przygotowanie takich planów dla 44 miast- partnerów projektu.