Jest porozumienie w sprawie włączenia KHW do PGG
Porozumienie podpisane. To już pewne – Katowicki Holding Węglowy staje się częścią Polskiej Grupy Górniczej. To szansa na uratowanie miejsc pracy – i przede wszystkim gwarancja wypłat. – Te zostaną uśrednione – zapewnia wiceminister energii do spraw górnictwa, Grzegorz Tobiszowski.
– Dokument daje gwarancje zatrudnienia – deklaruje wiceminister Tobiszowski.
Kwestią dalszych rozmów jest jeszcze sprawa ruchu Śląsk i kopalni Wieczorek. O ich funkcjonowaniu zdecydować ma powołany w przeciągu dwóh tygodni specjalny zespół. – Rozmowy były trudne, ale dobrze że do połączenia doszło – deklaruje Szczepan Kasiński z Sierpnia 80.
– Teraz czas na trudne negocjacje z inwestorami, potrzeba miliarda złotych na doinwestowanie – zaznacza wiceminister energii, Grzegorz Tobiszowski.
Dokument parafowali przedstawiciele czternastu central związkowych KHW. – To kompromis, nie jesteśmy z niego w pełni zadowoleni – zaznacza przewodniczący Solidarności w kopalni Śląsk, Piotr Bienek.
Zgodnie z porozumieniem Holdingowy Układ Zbiorowy zostanie rozwiązany, natomiast pracowników Holdingu obejmą zasady wynagradzania obowiązujące w Polskiej Grupie Górniczej. Dzięki temu pracownicy KHW będą mieli wyższe zarobki. Średnia pensja górników z KHW ma osiągnąć poziom przeciętnej płacy w PGG i wynosić 6225 złotych. W oświadczeniu załączonym do porozumienia Zarząd PGG udzielił gwarancji pracownikom, że warunki zatrudnienia i wynagrodzenia będą obowiązywały przez rok od fuzji, czyli do końca marca 2018 r. Do tego terminu ma zostać wynegocjowany nowy, wspólny układ zbiorowy pracy. Zdecydowano też o szukaniu rozwiązań dla ruchu Śląsk i kopalni Wieczorek. W ciągu 2 tygodni powołane zostaną zespoły. Na podstawie wyników ich prac zostanie podjęta decyzja o dalszej ewentualnej eksploatacji ich złóż.
Podpisanie porozumienia otwiera drogę do połączenia Katowickiego Holdingu Węglowego i Polskiej Grupy Górniczej. Po fuzji powstanie silna firma zatrudniająca ok 43 tysięcy pracowników. Połączenie pozwoli na lepsze gospodarowanie złożami, bardziej efektywne wykorzystanie sprzętu, zmniejszenie kosztów, stworzenie lepszej oferty i utworzenie wspólnej sieci sprzedaży – wyjaśnia Tomasz Rogala, prezes Polskiej Grupy Górniczej.
Połączenie było konieczne. Suma zadłużenia Holdingu przekroczyła 2,5 miliarda złotych, z czego ponad 1,2 mld zł to zobowiązania z tytułu obligacji. Strona finansowa (banki) zgodzi się na zmianę warunków spłaty zadłużenia jedynie po włączeniu KHW do PGG. Zdaniem banków tylko to da gwarancję wyprowadzenia Holdingu na prostą.Dzięki podpisanemu porozumieniu możliwe będzie wypłacenie na początku marca zaległej części czternastki pracownikom KHW oraz zagwarantowanie regularnej pensji. Bez tego górnicy KHW nie otrzymaliby najbliższego wynagrodzenia. Po fuzji PGG zostanie docelowo dokapitalizowana przez inwestorów kwotą ponad 1 mld złotych. Jeszcze dziś przedstawiciele Ministerstwa Energii spotkają się z inwestorami. Na jutro zaplanowane są rozmowy z wierzycielami czyli bankami.
← Wróć na stronę główną