Przypadki i interwencje Jacka Sroki- nowa wystawa w Muzeum Górnośląskim
Przypadki i interwencje Jacka Sroki– nowa wystawa w Muzeum Górnośląskim, wpisuje się w cykl wystaw pod nazwą Niezależna sztuka polska lat 80. Przeszłość/teraźniejszość, która jest poświęcona twórcom zaangażowanym w latach 80. w Ruch Kultury Niezależnej.
Na wystawie można zobaczyć 100 prac artysty, w tym obrazy, grafiki i rysunki, wykonane na początku lat 80-tych, po najstarsze, które datuje się na rok 2016. Tematyka prac obejmuje portrety trumienne, obrazy tortur, inspirowane osiemnastowieczną literaturą francuską, motywy z Pińczowa, portrety żony. To oczywiście tylko nieliczne wątki twórczości Jacka Sroki, jednego z bardziej cenionych polskich artystów współczesnych, którego dzieła znajdują się w kolekcjach prywatnych i muzealnych w Polsce i za granicą, m.in. w Metropolitan Museum w Nowym Jorku, British Museum w Londynie, Gallery of Art w Waszyngtonie oraz w zbiorach japońskich instytucji kultury.
Jacek Sroka jest wyjątkowym artystą, który od początku swego debiutu, w latach 80-tych XX wieku jest bacznym obserwatorem świata, który komentuje rzeczywistość z dozą drwiny i groteski. Jednak często za tą drwiną kryje się dramat. Jacek Sroka nie postrzega człowieka jako klasycznego ideału, raczej widzi w nim wady, które każdy z nas posiada– mówi Agnieszka Bartków, kurator wystawy.
Kolekcja sztuki współczesnej Muzeum Górnośląskiego wzbogaciła się o sześć prac Jacka Sroki- są to: obraz na płótnie Grupa wsparcia oraz 5 rysunków z cyklu Trzynasty/Dwunasty. Jak mówi Leszek Jodliński- dyrektor Muzeum, prace te są cennym uzupełnieniem kolekcji sztuki współczesnej. On jest jaskrawie, fantastycznie kolorowy, odwołuje się do estetyki tego okresu, do tego, co wówczas było sferą życia publicznego. Jeśli chcielibyśmy rozważać fenomen Europy Środkowej, to Jacek Sroka, lokuje się tutaj niezwykle wysoko. W Muzeum Górnośląskim sztuka współczesna znajduje swoje miejsce i mam nadzieję, że w niedługim czasie otrzyma też szansę na stała ekspozycję w obrębie Muzeum- mówi Leszek Jodliński.
Dzisiaj ( 21.03.2017) o godzinie 18.00 odbędzie się wernisaż wystawy Jacka Sroki, w którym artysta weźmie udział.
Jacek Sroka urodził się w 1957 roku w Krakowie. Studiował na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, gdzie w 1981 roku uzyskał dyplom w Pracowni Miedziorytu prof. Mieczysława Wejmana. Do roku 1989 pracował jako asystent w macierzystej uczelni. Uprawia malarstwo, grafikę, rysunek. Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień, m.in. na Biennale Grafiki w Mulhouse (1984), Międzynarodowej Wystawie Miniatury w Toronto (1986), Graphica Atlantica w Reykjaviku (1987), na Biennale Grafiki w Vaasa (1987), Grand Prix na Biennale Grafiki w Seulu (1988), Nagrody im. I. Trybowskiego na Międzynarodowym Triennale Grafiki w Krakowie (1994). W 2001 roku został laureatem Nagrody im. Witolda Wojtkiewicza przyznawanej za najciekawszą wystawę indywidualną prezentowaną w Krakowie. Pięć lat później otrzymał Brązowy Medal Gloria Artis.
← Wróć na stronę główną