Nowy system wspieranie infrastruktury sportu w MSiT
Ministerstwo Sportu i Turystyki uważa, że nowy system wspierania rozwoju infrastruktury sportowej jest bardziej efektywny. Pisze o tym serwis samorządowy PAP.
Do ubiegłego roku przedsięwzięcia w sferze infrastruktury sportowej w regionach, dofinansowywane ze środków ministerstwa, były rekomendowane przez samorządy województw. W poniedziałek Sejmik Woj. Śląskiego przyjął uchwałę wyrażającą sprzeciw wobec zmiany formuły realizacji programu w kierunku jego centralizacji. Radni zarzucili resortowi sportu nieuzasadnione odbieranie kompetencji samorządowi.
W przyjętym stanowisku radni napisali m.in. że w latach 1995-2016 z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej w woj. śląskim dofinansowano 535 inwestycji, „zacierając białe plamy” na sportowej mapie regionu, a przedsięwzięcia wskazane do dofinansowania były konsultowane z samorządami lokalnymi i szczegółowo analizowane pod kątem potrzeb i poszczególnych parametrów. „Skutkiem proponowanych przez MSiT zmian jest przerwanie dobrze funkcjonującego od wielu lat mechanizmu” – ocenił Sejmik.
We wtorek do zarzutów śląskich samorządowców odniosło się MSiT, zapewniając, iż „ministerstwo jest w pełni otwarte na wszelkie sugestie związane z rekomendacjami udzielanymi przez władze poszczególnych województw”.
Według resortu, dotychczasowy system miał rację bytu w okresie „dualizmu programowego”, kiedy obowiązywały jedynie dwa programy w tej sferze: tzw. program terenowy, w którym uczestniczyły samorządy województw, oraz program strategiczny.
„Formuła ta, po wdrożeniu z sukcesem naborów koordynowanych centralnie, nie miała już dalszego uzasadnienia. Sukces naborów centralnych jest niepodważalny i jest mierzony ogromną liczbą wniosków, jakie wpływały do ministerstwa. Tym samym zdziwienie w resorcie powodował fakt, że część z województw nie była w stanie efektywnie zagospodarować przyznanych limitów, nie mówiąc o braku możliwości zaabsorbowania ewentualnych oszczędności czy dodatkowych środków. W tej sytuacji konieczne było ponowne uporządkowanie i uspójnienie obowiązującego w ministerstwie systemu dofinansowań infrastruktury sportowej” – tłumaczy MSiT.
MSiT zapewniło przy tym, że reforma nie spowoduje zmniejszenia puli środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej przeznaczanych na dofinansowanie realizacji obiektów sportowych.
← Wróć na stronę główną