Teatr mój widzę ogromny…Międzynarodowy Dzień Teatru
27 marca 1957 roku w Paryżu został otwarty Teatr Narodów, czyli festiwal, w trakcie którego na jednej scenie spotkały się teatry z obu stron żelaznej kurtyny. Tego dnia przypada Międzynarodowy Dzień Teatru, ustanowiony w roku 1961.
Często nie zdajemy sobie z tego sprawy ile potocznych powiedzeń, którymi się posługujemy ma swoje źródło właśnie w sztukach teatralnych. Wśród nich warto wspomnieć ktoś nie śpi, żeby spać mógł ktoś– fragment Hamleta Wiliama Szekspira, czy chętnie przywoływane z pobłażaniem A to Polska właśnie– to cytat z Wesela Stanisława Wyspiańskiego lub jeśli nie chcesz mojej zguby, krokodyla daj luby– to oczywiście słynne żądanie Klary kierowane stronę Papkina z Zemsty Aleksandra Fredry. Dzisiaj w wielu teatrach będzie czytane specjalne przesłanie przygotowane z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru, które przygotowała francuska aktorka Isabelle Huppert. W tej odezwie usłyszymy m.in. takie słowa: Teatr dla mnie to dialog, brak nienawiści, przyjaźń między narodami. niego przychodzą. Teatr nas broni i chroni…
W Międzynarodowy Dzień Teatru zapytaliśmy ludzi, związanych z teatralną sceną czym jest dla nich miejsce, w którym pracują. Teatr jest moją pasją- mówi Zbigniew Stryj, aktor teatralny i filmowy, scenarzysta, reżyser, poeta i autor wielu piosenek, pisanych także po… śląsku. Aktor od kilku lat pełni funkcję zastępcy dyrektora do spraw artystycznych Teatru Nowego w Zabrzu.
Parafrazując słowa Zbigniewa Herberta na temat sztuki, można powiedzieć, że teatr jest zwierciadłem, które przechadza się po gościńcu, odbija wiernie realność, to niesamowite dwunożne lustro. Potwierdza to Zbigniew Leraczyk, aktor i dyrektor Teatru Zagłębia w Sosnowcu.
Mówi się, że teatr jest syntezą wielu sztuk, dlatego tak trudno stworzyć jednoznaczną definicję teatru. Dariusz Miłkowski- dyrektor Teatru Rozrywki w Chorzowie definiuje teatr jako zdarzenie, które zachodzi między widzem oraz całą grupa ludzi, tworzących spektakl, którzy usiłują przekazać jakąś myśl, pozwalającą nam funkcjonować we współczesnym świecie.
Dzisiaj w Teatrze Polskim w Bielsku- Białej zostaną wręczone Złote Maski– najważniejsze nagrody teatralne województwa śląskiego. W kategorii Przedstawienie Roku nominowane zostały następujące sztuki: Człowiek z La Manczy Dale’a Wassermana i Mitcha Leigh w reżyserii Witolda Mazurkiewicza w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej, Ubu Król Krzysztofa Pendereckiego w reżyserii Waldemara Zawodzińskiego w Operze Śląskiej w Bytomiu, Zielona Gęś Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego w reżyserii Pawła Aignera w Teatrze Lalek Banialuka w Bielsku-Białej,
W kategorii Aktorstwo- Rola Kobieca wśród nominowanych są: Grażyna Bułka za rolę w monodramie Mianujom mie Hanka, Anna Kadulska za rolę Marlene Dietrich w spektaklu Leni Riefenstahl. Epizody niepamięci, Anna Konieczna za rolę Słowikowej w spektaklu Garnitur prezydenta.
I w kategorii Rola Męska o palmę o statuetkę powalczą: Andrzej Dopierała za rolę Ragnara w spektaklu Przytuleni, Wojciech Leśniak za rolę Szwejka w spektaklu Dobry wojak Szwejk, Wiesław Sławik za rolę Saszy w spektaklu Antygona w Nowym Jorku”.
← Wróć na stronę główną