W Rudzie Śląskiej mają oko na seniora
Szpital Miejski w Rudzie Śląskiej rozpoczyna akcję „Oko na seniora”, związaną z profilaktyką oraz właściwym rozpoznaniem i leczeniem zaćmy. Już od kwietnia mieszkańcy Rudy Śląskiej będą mogli poddać się operacji oka i usunąć zaćmę na nowych, atrakcyjnych warunkach.
Komercyjna operacja usunięcia zaćmy to obecnie koszt 2 700 zł. W Rudzie Śląskiej pacjenci zapłacą jedynie niecałe 52% tej kwoty. Miasto na dofinansowanie tego typu zabiegów w placówce przeznaczyło właśnie 50 tys. zł. – Władze miasta z dużą przychylnością podchodzą do dofinansowania zabiegów usunięcia zaćmy dla mieszkańców, co bardzo nas cieszy. Wszczepiamy pacjentom soczewki najlepsze obecnie na rynku, do tego dajemy im wybór. W nowej ofercie są cztery soczewki o najwyższym standardzie. Nasi specjaliści ocenią i doradzą, która z nich z punktu medycznego będzie dla danego pacjenta właściwa – podkreśla dr Katarzyna Adamek, prezes zarządu Szpitala Miejskiego w Rudzie Śląskiej.
W kwietniu Szpital Miejski rusza z akcją edukacyjną dla mieszkańców „Oko na seniora”. – Jest ona skierowana głównie do seniorów, potencjalnych pacjentów naszego Oddziału Okulistycznego. Przygotowaliśmy specjalne ulotki informacyjne i broszurki o zaćmie, możliwościach leczenia i samym zabiegu usunięcia zaćmy. Planujemy cykliczne spotkania z mieszkańcami, pierwsze już 5 kwietnia w Violinowej Gospodzie w Rudzie Śląskiej – Wirku podczas zebrania rudzkiego koła Polskiego Związku Emerytów i Rencistów– mówi Arkadiusz Loska, rzecznik prasowy rudzkiego szpitala.
Każdy z uczestników wyposażony zostanie w zestaw materiałów edukacyjnych o możliwościach, jakie współczesna medycyna daje wszystkim chorym na zaćmę. Ekspercki wykład o przyczynach, pierwszych objawach i sposobach leczenia tej choroby wygłosi dr Andrzej Siwek. Zaprezentowane zostaną założenia i cele kampanii, która ma być prowadzona również podczas Biegu Wiewiórki, cyklicznej imprezy biegowej odbywającej się w Rudzie Śląskiej.
W rudzkim szpitalu rocznie wykonywanych jest ok. 600 zabiegów usuwania zaćmy. W tej chwili na zabieg dofinansowany przez miasto czeka blisko 300 mieszkańców. Pacjenci są informowani o dacie zabiegu w momencie ustalenia harmonogramu na dany miesiąc. – Pacjenci na zabieg przychodzą do nas na godzinę 7 rano, a już o 14.30 tego samego dnia wychodzą ze szpitala do domu. Pierwszy plus to właśnie ta jednodniowa hospitalizacja. Drugi – jakość świadczonej usługi. Soczewki wewnątrzgałkowe, które wszczepiamy, są na najwyższym światowym poziomie, do tego w bardzo dobrej cenie – podkreśla dr n. med. Beata Kumor-Wierzba, ordynator Oddziału Okulistycznego w Szpitalu Miejskim w Rudzie Śląskiej.
Według Światowej Organizacji Zdrowia zaćma jest główną przyczyną upośledzenia wzroku. Operacje usunięcia zaćmy są najczęściej przeprowadzanym okulistycznym zabiegiem chirurgicznym. W Polsce wykonuje się rocznie około 3 tys. takich operacji w przeliczeniu na milion mieszkańców, natomiast w wysoko rozwiniętych krajach Unii Europejskiej i Ameryki Północnej ponad 6 tys. Operacyjne usunięcie zaćmy i wszczepienie sztucznej soczewki należy do zabiegów bezpiecznych, a dobre wyniki uzyskuje się w około 90% przypadków.
Źródło: UM Ruda Śląska
← Wróć na stronę główną