Egzamin gimnazjalny. 38 tysięcy uczniów przechodzi do historii
Już piszą. Ponad 38 tysięcy gimnazjalistów ze Śląska zmaga się z pierwszą częścią egzaminu gimnazjalnego. Maraton potrwa do piątku.
Dziś część humanistyczna, jutro matematyczno- przyrodnicza i w piątek – język obcy. Jest stres, mówili naszemu reporterowi gimnazjaliści z Zabrza.
Na napisanie dzisiejszego testu gimnazjaliści mają 150 minut – 90 minut na język polski oraz 60 na historię i wiedzę o społeczeństwie. Egzamin z zakresu matematyki trwa 90 minut, 135 minut – przy egzaminie rozszerzonym. Egzamin z zakresu przedmiotów przyrodniczych trwa 60 minut. Część językowa na poziomie podstawowym trwa 60 minut. Egzamin na poziomie rozszerzonym trwa 60 minut.
To już jeden z ostatnich egzaminów gimnazjalnych, który piszą własnie uczniowie w Polsce. Nikt po nas nie dostąpi już tego zaszczytu, mówią ubawieni mimo stresu gimnazjaliści z Zabrza.
Pierwszy egzamin gimnazjalny odbył się w 2002 roku. Składa się z trzech części – dziś humanistyczna, jutro matematyczno-przyrodnicza i w piątek egzamin z języka obcego. Na Śląsku ponad 33 tysiące uczniów wybrało język angielski, blisko 4 tysiące – niemiecki, znaleźli się też chętni na język rosyjski, francuski, hiszpański oraz włoski. Ten na poziomie rozszerzonym zdawać będą w województwie tylko dwie osoby.
Nie ma możliwości niezdania egzaminu – jeśli uczeń się na nim stawi, egzamin będzie zaliczony. Jeśli uczeń nie odpowie na żadne pytanie, otrzyma jedynie wynik 0 punktów (od 2012 roku, 0% punktów), z którym będzie startował w rekrutacji do szkół ponadgimnazjalnych.
← Wróć na stronę główną