Bytom: Jak przygotować się na zmiany klimatu
Jak przygotować się na zmiany klimatu. O tym myślą w Bytomiu. Miasto jest w gronie 44 miejscowości w całym kraju, których samorządy wraz z ekspertami, w ramach współpracy z Ministerstwem Środowiska, opracowują plany działań ograniczających skutki zmian klimatu.
„Opracowanie planów adaptacji do zmian klimatu w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców” to projekt Ministerstwa Środowiska. Po raz pierwszy jednocześnie opracowywane są 44 „mapy drogowe” działań technicznych, organizacyjnych i informacyjno-edukacyjnych, których wdrożenie pozwoli ograniczyć wpływ na miasta takich zjawisk ekstremalnych, jak coraz częstsze i bardziej intensywne deszcze, fale upałów, powodzie czy porywiste wiatry. Projekt finansowany jest przez Unię Europejską z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko oraz budżetu państwa.
W ostatnich latach wzrosło znaczenie przystosowania miast do zmian klimatu.
Skutki intensywnych opadów, powodzi, wichur czy fal upałów są uciążliwe dla mieszkańców, zaburzają także funkcjonowanie infrastruktury miasta i powodują straty finansowe oraz są uciążliwe dla mieszkańców. Straż pożarna wyjeżdżająca na kolejne akcje do wypompowania wody z piwnic, garaży, zalanych studzienek ściekowych i usuwania powalonych drzew to widok częsty po opadach deszczu w Bytomiu.
„Plan adaptacji do zmian klimatu dla miasta Bytomia niewątpliwie przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa i jakości życia mieszkańców w naszej gminie”, mówi Marek Przepióra, kierownik Referatu Ochrony Środowiska Wydziału Ekologii Urzędu Miejskiego w Bytomiu. „Plan będzie również stanowił wsparcie w pozyskiwaniu środków finansowych na działania inwestycyjne związane z działaniami adaptacyjnymi”, dodaje Przepióra.
Powołany w Bytomiu zespół do opracowania miejskiego planu adaptacji do zmian klimatu współpracuje z ekspertami z Instytutu Ekologii Terenów Uprzemysłowionych.
„Jak uwidoczniła analiza czynników klimatycznych i zjawisk pochodnych, w rejonie w którym znajduje się Bytom czynniki klimatyczne cechują się dużą zmiennością. Można jednak zaobserwować wyraźny wzrost liczby dni upalnych z temperaturą powyżej 30°C oraz wzrost liczby fal upałów i dni w falach upałów„, informuje dr Joachim Bronder, który kieruje pracami grupy ekspertów z Instytutu Ekologii Terenów Uprzemysłowionych.
W obrębie historycznego centrum miasta i zwartej zabudowy śródmiejskiej obserwuje się wyraźne występowanie miejskiej wyspy ciepła.
W rejonie Bytomia obserwuje się także wzrost wielkości maksymalnego opadu dobowego, a także wzrost liczby dni z burzami. Powoduje to kłopoty z odprowadzaniem wody deszczowej oraz uciążliwe zalania i podtopienia. Problemem jest również zła jakość powietrza związana głównie z przekroczeniami dopuszczalnych poziomów stężeń pyłów.
„W Bytomiu jest duża liczba obiektów chronionych o wysokich walorach przyrodniczych, a także historycznych oraz duża powierzchnia terenów zieleni urządzonej”, zwraca uwagę dr arch. Justyna Gorgoń z Instytutu Ekologii Terenów Uprzemysłowionych. „Czynniki te decydują o wrażliwości miasta, jak i mogą mieć wpływ na kształtowanie jego polityki adaptacyjności. Ważne jest, aby prowadzone równolegle inne działania i projekty miejskie np. te związane z programem rewitalizacji wzmacniały również aspekty związane z podnoszeniem odporności miasta na te zmian„.
Projekt „Opracowanie planów adaptacji do zmian klimatu w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców” jest realizowany przez konsorcjum składające się z: Instytutu Ochrony Środowiska – Państwowego Instytutu Badawczego, Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowego Instytutu Badawczego, Instytutu Ekologii Terenów Uprzemysłowionych oraz firmę konsultingowo-inżynierską Arcadis.
← Wróć na stronę główną