Trybunał Konstytucyjny: Przepisy o wyborze do KRS niekonstytucyjne
Przepisy o zasadach wyboru sędziów do Krajowej Rady Sądowniczej są niekonstytucyjne – orzekł Trybunał Konstytucyjny.
Ponadto za niezgodne z konstytucją uznał indywidualne kadencje członków Rady wybranych spośród sędziów. Wyrok pięcioosobowego składu TK zapadł jednogłośnie.
Wniosek o uznanie tych regulacji za niekonstytucyjne złożył prokurator generalny Zbigniew Ziobro.
Pisał w nim, że obecna ustawa stawia w uprzywilejowanej pozycji sędziów sądów wyższych instancji oraz bezpodstawnie różnicuje charakter kadencji sędziów-członków KRS i parlamentarzystów-członków KRS.
Trybunał Konstytucyjny przychylił się do wniosku prokuratora generalnego – uznał, że wybór sędziów nie znajdował uzasadnienia w konstytucji.
Ponadto prokurator generalny zaskarżył różnicowanie charakteru kadencji sędziów-członków KRS, których kadencje są indywidualne i parlamentarzystów-członków KRS, których kadencja jest powiązana z kadencją parlamentu. Według Ziobry te same reguły kadencji grupowej powinny dotyczyć wszystkich członków KRS.
KRS to konstytucyjny organ stojący na straży niezależności sądów i niezawisłości sędziów, składa się z 25 członków. Sędziów do Rady wybierają przedstawiciele zgromadzeń sędziowskich; z urzędu należą do niej I prezes SN, prezes NSA, minister sprawiedliwości, a także czterej posłowie i dwaj senatorowie oraz przedstawiciel prezydenta. Rada opiniuje kandydatów na sędziów (oraz do awansu do sądu wyższego szczebla) i przedstawia ich do powołania prezydentowi.
← Wróć na stronę główną