Dziady w chorzowskim Skansenie
Dziady w chorzowskim Skansenie, czyli Festiwal Pieśni Wędrownych, popularyzujących dawną kulturę jarmarczną odbędzie się 1 i 2 lipca w Górnośląskim Parku Etnograficznym. Podczas nadchodzącego weekendu będzie okazja, żeby poznać tradycje związane z tematyką wędrownych dziadów ( żebraków ) oraz posłuchać pieśni dziadowskiej- religijnej i moralizatorskiej.
Festiwal, który ma na celu promocję dawnej kultury jarmarcznej, otworzy spektakl „Karnawał dziadowski” w wykonaniu Akademii Wyobraźni. Pieśni dziadowskie w folkowych aranżacjach z kolei, będzie można usłyszeć w wykonaniu zespołów Papa Wilk Band i Kosmos. W Polsce ci, co grali na lirach nazywali się dziadowie, stąd też pieśni dziadowskie. Oni byli łącznikiem pomiędzy miastem a wsią i cieszyli się dużym uznaniem- mówi grający na popularnej w średniowieczu i w renesansie lirze korbowej- Paweł Dyjan. Na festiwalu zrobimy fuzję pieśni dziadowskiej i hip- hopu- dodaje lirnik, który zagra także na cymbałach i moraharfie.
Podczas Festiwalu usłyszymy też kapelę Maliszów, która inspiruje się tańcami i przyśpiewkami Beskidu Niskiego. W niedzielę 2 lipca odbędzie się jarmarczne widowisko „Za siedmioma wiekami” w wykonaniu Teatru Rozrywki Trójkąt. Ciekawie zapowiada się także spektakl cyrkowy „Bill Bombadill Show” w wykonaniu grupy Frikart. Na zakończenie zaplanowano występ Kapeli Brodów, która wykonuje utwory świeckie i religijne.
Nasz Festiwal to pierwszy w Polsce eksperyment, w którym połączymy hip- hop i pieśń dziadowską. Współcześni hip- hopowcy to takie dawne dziady wędrowne, śpiewali o rzeczywistości, o swoich przeżyciach– mówi Andrzej Sośnierz, dyrektor Skansenu.
Festiwal odbędzie się w sobotę i niedzielę od godz. 16 na terenie muzeum Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie.
fot.lirakorbowa.com
← Wróć na stronę główną