100 mln złotych do walki ze smogiem!

100 mln złotych do walki ze smogiem! Taka kwota ma być w ciągu najbliższych kilku lat przeznaczona do walki ze skutkami niskiej emisji i pyłów zawieszonych. Wszystko za sprawą projektu „Silesia pod Błękitnym Niebem”, który będzie realizowało Narodowe Centrum Badań i Rozwoju oraz Województwo Śląskie. Na mocy podpisanego dzisiaj porozumienia bedą prowadzone prace badawczo- rozwojowe nad technologiami poprawiającymi jakość powietrza. Obie strony liczą na kreatywność naukowców w dziedzinie walki ze smogiem.
Wsparcie finansowe dla najlepszych projektów będzie można uzyskać w ramach konkursów grantowych ogłaszanych przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój oraz konkursów ogłaszanych przez Samorząd Województwa Śląskiego. W ramach programu zostaną zrealizowane badania, które mają na celu zmniejszenie emisji zanieczyszczeń powietrza pochodzących ze spalania paliw w piecach domowych i transportu na terenie województwa śląskiego. Projekty będą obejmowały między innymi takie dziedziny, jak: energetyka, inżynieria biomedyczna, informatyka czy medycyna. W zamyśle projektodawców te działania mają przyczynić się do rozwoju różnych gałęzi gospodarki oraz poprawić jej konkurencyjność.
Wśród proponowanych projektów technologicznych znalazły się m.in.: opracowanie skutecznego i nisko kosztowego przenośnego oczyszczacza powietrza, niskoemisyjny, wielopaliwowy, automatyczny kocioł na paliwa stałe, niskoemisyjny kominek z płaszczem wodnym opalany drewnem. Naukowcy ponadto zajmą się badaniami nad ograniczaniem problemu niskiej emisji poprzez spalanie w kotłach pyłowych paliw zawiesinowych na bazie mułów węglowych, projektem małej biogazowni na potrzeby gmin wiejskich czy układu odzysku energii odpadowej w autobusach miejskich. Będziemy nie tylko wynajdywać projekty, które będą sprzyjać oczyszczaniu powietrza, ale też takie technologie, które umozliwią przewidywanie np. w jakim momencie pojawi się zagrożenie smogowe. Korelacja tych danych z danymi pogodowymi doprowadzi nas do sytuacji, że będziemy mogli generować alerty dla soób zagrożonych chorobami układu krążenia- mówi Michał Gramatyka, wicemarszałek województwa śląskiego.
O dofinansowanie mogą starać się jednostki naukowe i przedsiębiorcy z sektora MŚP. Projekt wpisuje się w założenia przyjętej przez Sejmik Województwa Śląskiego w kwietniu 2017 roku uchwały antysmogowej. Wspólne przedsięwzięcie Województwa Śląskiego i Narodowego Centrum Badań i Rozwoju warte jest 100 mln zł i jest częścią rządowego Programu dla Śląska. My każdej innowacji mówimy tak. Oczywiście każda z nich musi być mierzalna. Do tego programu zostały przygotowane wskaźniki, których będziemy rygorystycznie przestrzegali– mówi prof. Aleksander Nawrat – zastępca Dyrektora NCBR.
W podpisaniu porozumienia udział wzięli wicemarszałek Michał Gramatyka, prof. Aleksander Nawrat – zastępca Dyrektora NCBR, wojewoda śląki Jarosław Wieczorek oraz Kazimierz Karolczak- przewodniczący Metropolii Śląsko- Zagłebiowskiej. .
← Wróć na stronę główną