Seniorzy w różowych okularach. Rusza specjalny projekt

Teatr improwizowany, międzypokoleniowe majsterkowanie, nagrywanie ilustrowanych audiobooków, tworzenie ogrodów zielarskich czy wycieczki rowerowe bez względu na wiek – to tylko niektóre inicjatywy najaktywniejszych polskich seniorów. Towarzystwo Inicjatyw Twórczych “ę” już po raz 11. daje szansę osobom 60+ oraz młodemu pokoleniu na realizację wspólnych pomysłów na projekty społeczne. Właśnie wystartowała nowa edycja “Seniorów w Akcji” – konkursu dotacyjnego w formie inkubatora.
–Wypracowaliśmy unikalną formułę programu, która wspiera rozwój pomysłów na przedsięwzięcia społeczne zgłaszane przez osoby 60+ i pary międzypokoleniowe. – opowiada Maria Adamiec, koordynatorka “Seniorów w akcji”. Formuła ta zakłada aktywny udział w procesie tworzenia projektu od pomysłu do jego realizacji. Szukamy aktywnych osób 60+, które chcą połączyć rozwijanie własnych pasji i zainteresowań z działaniem na rzecz innych. Przełamujemy stereotypy związane z wiekiem. Pokazujemy, że i młodzi, i starsi mogą się od siebie wiele nauczyć, że perspektywy i zasoby różnych grup wiekowych są wartościowe. – dodaje. Konkurs ma przyjazną formułę. Do wzięcia udziału w akcji nie jest potrzebne doświadczenie w pisaniu projektów. Liczy się pomysł, chęć do działania i umiejętność współpracy z ludźmi. Konkurs realizowany jest w formule inkubatora – poprzez cykl warsztatów, wizyt studyjnych i dzięki wsparciu trenerów z Sieci Latających Animatorów Kultury i Socjologów z Towarzystwa Inicjatyw Twórczych “ę”, uczestnicy będą mieli okazję dopracować pomysły zgłoszone do konkursu i zdobyć wsparcie finansowe w wysokości od 6000 do 12000 zł. Ze środków konkursu zostanie przyznanych 33-35 dotacji na realizację przedsięwzięć, które angażują osoby starsze do działania na rzecz otoczenia, włączają osoby starsze w dialog i współpracę z samorządem lokalnym, promują współpracę międzypokoleniową i wolontariat osób starszych.
Kto może starać się o pieniądze?
O dotacje mogą ubiegać się osoby 60+ lub pary międzypokoleniowe (osoba 60+ i osoba w wieku 18-35 lat) we współpracy z organizacją pozarządową czy instytucją, która pełni rolę podmiotu aplikującego o dotację (np. Uniwersytet Trzeciego Wieku, fundacja lub stowarzyszenie czy dom kultury). Do tej pory organizatorzy konkursu wsparli ponad 300 projektów w całej Polsce. Wykorzystując potencjał absolwentów programu budowana jest również sieć Animatorów 60+, którzy aktywnie działają społecznie i są gotowi dzielić się swoją historią i doświadczeniem z innymi osobami starszymi, które rozpoczynają tego typu aktywność.
Źródło: Materiały prasowe Towarzystwa „ę”
← Wróć na stronę główną