W Bytomiu płacą za pomysły i to 10 tysięcy złotych!

10 tysięcy złotych za pomysł. Tyle płaci Bytom osobom kreatywnym, które mają receptę na bolączki miasta w obszarze społecznym. Wystarczy dobra idea i jej uzasadnienie – resztą, czyli realizacją pomysłu zajmie się już ktoś inny. Do 19 marca trzeba złożyć wniosek o dopuszczenie do udziału w konkursie, a 3 kwietnia mija termin składania pomysłów na specjalnych formularzach.
– Nie od dziś mówi się, że aby rozwiązać problemy Bytomia, poprawić jego wizerunek, ściągnąć tu inwestorów, miasto potrzebuje działań niestandardowych. Niewykluczone, że pomysły na te działania krążą podczas przyjacielskich spotkań, rodzinnych obiadów czy letnich biesiad przy grillach. Chcielibyśmy je poznać. A jeśli okażą się dobre, zapłacić za nie konkretne pieniądze – mówi Damian Bartyla, prezydent Bytomia.
– Czekamy na pomysły innowacyjnych projektów społecznych. Jednak poza samym pomysłem, trzeba to jeszcze odpowiednio umiejscowić w czasie, wycenić i określić harmonogram działań. Projekt ma trwać nie krócej niż 12, ale nie dłużej niż 18 miesięcy. Jego wartość ma opiewać na minimum 100 tys. zł., maksimum – 2 mln. zł. – mówi Izabela Domogała, kierownik Biura Rewitalizacji i Funduszy Europejskich UM.
Miastu zależy na tym, żeby wcielić pomysły w życie, dlatego muszą być one realne, stąd odniesienia do RPO. To musi być coś innego, czego jeszcze w Bytomiu nie było, na co nikt inny nie wpadł, dlatego warto upewnić się i sięgnąć do mapy projektów na stronie urzędu marszałkowskiego – mówi Izabela Domogała. Konkurs jest ogólnopolski.
Pomysły na innowacyjne projekty społeczne można składać w 10 kategoriach (poniżej). Oceniać je będzie sąd konkursowy, w skład którego wchodzą ludzie, którzy przygotowali wiele projektów społecznych i mają doświadczenie w pozyskiwaniu pieniędzy unijnych.
Żeby starać się o nagrodę w konkursie, do 19 marca trzeba wypełnić wniosek o dopuszczenie udziału (może złożyć go każda osoba dorosła). Osoby dopuszczone do konkursu będą mogły ubiegać się o nagrodę samodzielnie bądź w grupie, z której trzeba wyłonić pełnomocnika. Bardzo ważne jest wskazanie, kto ma realizować ten projekt – zaznacza Izabela Domogała. Oczywiście może to być pomysłodawca, ale ci, którzy nie mają czasu, mogą wymyślić projekt dla jakiejś konkretnej jednostki.
Pomysły należy spisać na specjalnych kartach /formularzach do 3 kwietnia. Muszą one być zaklejone w kopertach opisanych numerem identyfikacyjnym – sześciocyfrowym kodem. Szczegóły do tyczące konkursu znajdują się w regulaminie (poniżej).
Foto i źródło: UM Bytom
← Wróć na stronę główną