Konkurs na oryginalną bajkę w ślonskij godce

Otwarty konkurs na oryginalną bajkę w ślonskij godce ogłosił Regionalny Instytut Kultury w Katowicach. Nadesłane bajki będą prezentowane w formie czytanej przez aktorów Teatru Śląskiego, a następnie zaprezentowane w formie radiowego słuchowiska.
Regionalny Instytut Kultury czeka na bajki do 6 kwietnia br. Opowiadania, zgodnie z zapisami regulaminu muszą liczyć od 2 do 4 stron ( 1800 znaków na stronę). Zgłoszenia powinny zawierać autorski projekt oraz wypełniony formularz. Zgłoszenia przyjmowane są drogą elektroniczną na adres [email protected] lub [email protected] z dopiskiem w temacie e -maila: „Konkurs na napisanie bajki w języku śląskim”.
Otwarty konkurs na oryginalną bajkę w ślonskij godce jest elementem projektu poświęconego regionalnym inicjatywom, dedykowanym śląskij godce pod dość prowokacyjnym hasłem Do you speak godka? Festiwal, który odbędzie się w dniach 27-28 kwietnia będzie łączył refleksję naukową z działaniami o charakterze eventowym, popularyzatorskim i upowszechnieniowym. Jest nie tylko zbiorem wydarzeń, ale przede wszystkim platformą do prezentacji dorobku godki oraz środowisk zajmujących się jej wspieraniem w kontekście badawczym, społecznym i kulturowym.
Jak twierdzą organizatorzy przez ostatnie lata obserwujemy swoisty boom godki – w literaturze, muzyce, gospodarce, działalności politycznej i społecznej, stąd potrzeba aby poddawać bieżącej refleksji i interpretacji rzeczy, które dzieją się tu i teraz. Festiwal ma być zatem również systematycznym, corocznym podsumowaniem tego, co w godce najistotniejsze i najbardziej aktualne.
Pierwsza edycja Festiwalu będzie poświęcona znaczeniu godki jako swoistego kulturowego żywiołu. Żywiołu, który jest podstawą zachowania językowego zasobu naszego dziedzictwa i zawartych w nim obrazów świata. Panel dyskusyjny ma dać odpowiedź, czy literatura pisana w godce miałaby rację bytu, gdyby godka nie była językiem używanym? Czy wykonawca muzyki znalazłby odbiorcę dla swoich pisanych w nieużywanym języku piosenek? Czy nie znając francuskiego włączamy frankofoński kanał informacyjny?
Ciekawie zapowiada się także projekt pod tytułem „Godej z bajtlem kożdy dzień”. To zawołanie jest hasłem, w którym wyraża się troska o zachowanie godki jako języka żywego, języka emocji, języka placu, języka domu, języka uczuć i ostatecznie języka wolności. Również języka, dla którego najskuteczniejszym zabezpieczeniem jest stałe utrzymywanie go w swobodnym ruchu gwarantowane mocą międzypokoleniowych relacji.
W dniach 27-28.04 odbędą się panele dyskusyjne, przegląd filmów śląskojęzycznych, debata na temat literatury, salon poetycki z tłumaczeniami na śląski, debata oksfordzka „Frele robią więcej dla godki niż Szczepan Twardoch”.
źródło: RIK Katowice
← Wróć na stronę główną