Sprawdź czym oddychasz w Rudzie Śląskiej

Na stronie discovair.pl można już sprawdzać odczyty z czujników smogu zainstalowanych w Rudzie Śląskiej. Urządzenia dokonują pomiaru pyłu zawieszonego PM 10 i PM 2,5 oraz emisji dwutlenku węgla na terenie miasta. Koszt złożonego z 15 urządzeń systemu wyniósł 18 tys. zł.
– Mieszkańcy mają teraz dostęp do dokładnych danych na temat jakości powietrza w ich najbliższym otoczeniu. Liczymy, że szeroki dostęp do tych informacji będzie miał również aspekt edukacyjny. Tym samym jeszcze bardziej wzrośnie świadomość mieszkańców co do tego, jakim i jakiej jakości materiałem nie należy opalać w piecu – mówi prezydent miasta, Grażyna Dziedzic.
Czujniki w większości przypadków zostały zamontowane na miejskich obiektach użyteczności publicznej. – Przy wyborze lokalizacji pod uwagę braliśmy zabudowę w danym rejonie. W ten sposób część urządzeń zlokalizowana jest w miejscach, gdzie budynki opalane są węglem, natomiast niektóre z urządzeń umiejscowione zostały tam, gdzie dominuje zabudowa podłączona do sieci CO. Dodatkowo urządzenia zamontowane zostały na Burloch Arenie w Orzegowie oraz stadionie lekkoatletycznym, czyli dwóch obiektach sportowych, gdzie aktywność prowadzona jest na wolnym powietrzu – informuje wiceprezydent Krzysztof Mejer.
Urządzenia dokonują pomiaru pyłu zawieszonego PM 10 oraz PM 2,5 oraz emisji dwutlenku węgla. – Wszystkie są już zamontowane, odczyty z 14 czujników są już dostępne, jedynie dane z urządzenia przy ul. 11 Listopada z przyczyn technicznych zostaną udostępnione w najbliższych dniach – tłumaczy Eugeniusz Malinowski, zastępca naczelnika Wydziału Ochrony Środowiska i Górnictwa. – Docelowo będą również wykonywane pomiary emisji tlenków azotu, będących składnikiem spalin samochodowych – dodaje. Wyniki prezentowane są na stronie internetowej discovair.pl. Wybierając punkt pomiaru na mapie można odczytać aktualne wyniki, a korzystając z menu w prawym górnym rogu strony można sprawdzić historię odczytów w wybranym przedziale czasowym i wygenerować raport w formacie .xlsx.
Dodatkowe pomiary stężeń zanieczyszczeń prowadzone są w ramach współpracy miasta z Głównym Instytutem Górnictwa. Eko Patrol GIG korzysta z samochodu elektrycznego i drona, wyposażonych w urządzenia pomiarowe.
Lokalizacje czujników:
1. Bielszowice – Dom Kultury, ul. Kokota
2. Bykowina – Szkoła Podstawowa nr 23, ul. 11 Listopada
3. Bykowina – Oczyszczalnia ścieków „Barbara”, ul. Barbary
4. Chebzie – Miejskie Przedszkole nr 14, ul. Węglowa
5. Czarny Las – stadion lekkoatletyczny, ul. Czarnoleśna
6. Godula – Szpital Miejski, ul. Lipa
7. Halemba – Oczyszczalnia ścieków „Halemba-Centrum”, ul. Młyńska
8. Halemba – Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 2, ul. Kaczmarka
9. Kochłowice – Szkoła Podstawowa nr 20, ul. Wyzwolenia
10. Nowy Bytom – budynek Urzędu Miasta, Plac Jana Pawła II
11. Orzegów – DPS Senior, ul. Puszkina
12. Orzegów – Burloch Arena, ul. Bytomska
13. Ruda – budynek MPGM TBS, ul. Janasa
14. Wirek – budynek MPGM TBS, ul. 1 Maja
15. Wirek – budynek Szkoły Podstawowej nr 8, ul. Główna
Foto i źródło: UM Ruda Śląska
← Wróć na stronę główną