Dziesięciocyfrowy token pozwoli na darmowe przejazdy

Dziesięciocyfrowy token upoważni do darmowego przejazdu. Coraz mniej czasu na wyrobienie sobie Śląskiej Karty Usług Publicznych. Ta od 1 kwietnia będzie obowiązkowa podczas przejazdu dzieci i młodzieży na przykład do szkoły czy zajęcia dodatkowe.
Od wprowadzenia bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską dla uczniów w metropolii do lat 16, rozpoczęto prace nad prostszym sposobem zamówienia karty ŚKUP dla najmłodszych. Wspólnie z wykonawcą projektu Śląskiej Karty Usług Publicznych, firmą Asseco, KZK GOP podjął decyzję o stworzeniu tzw. tokenów.
Te trafiły już do zainteresowanych szkół, zaznacza Jarosław Mejer z KZK GOP.
Ponadto każda karta wyrobiona przy użyciu tokena ma automatycznie nadane pin i hasło (pin – 4 ostatnie cyfry peselu ucznia, hasło – 6 ostatnich cyfr peselu ucznia) oraz automatycznie zakodowaną ulgę 100% (wcześniej wymagane było dodatkowe kodowanie ulgi przez obsługę już po odbiorze karty).
Jak użyć tokena podczas rejestracji karty, wyjaśnia Jarosław Mejer z KZK GOP.
By odebrać kartę, trzeba mieć ze sobą legitymację szkolną dziecka.
Mam już swój token, jak mam go użyć?
Kod należy wykorzystać przy składaniu zamówienia na kartę ŚKUP na portalu klienta. Dokładną instrukcję zamieszczamy poniżej:
1. Wchodzimy na stronę www.kartaskup.pl;
2. Na górze strony, z menu z górnego panelu wybieramy: „Więcej” – Wniosek o kartę;
3. W nowym oknie wypełniamy rubryki i klikamy przycisk „Dalej” ;
4. W następnym oknie należy zaznaczyć pole: „Posiadam token” i wpisać numer tokena (po poprawnej weryfikacji numeru tokena na górze strony widoczny jest na niebieskim tle komunikat: „Token jest poprawny”), a następnie wybrać z listy rozwijalnej miasto/gminę i kod pocztowy (w przypadku sołectwa – należy wybierać gminę, np. Paniówki – należy wybrać gminę Gierałtowice, Borowa Wieś – należy wybrać gminę Mikołów);
5. Na kolejnym etapie dodajemy zdjęcie (zgodne z wymogami, tj. format jpg, maksymalna wielkość do 1024 kb, minimalna rozdzielczość 236 x 236 px);
6. Na następnej stronie wybieramy z menu rozwijalnego punkt odbioru Karty – POK (po dokonanym wyborze nie ma możliwości jego zmiany) oraz zapoznajemy się z regulaminami, po czym klikamy przycisk „Wyślij wniosek”;
7. Ostatnim krokiem jest weryfikacja poprawności wpisanych danych.
Potwierdzenie zamówienia karty należy zachować w pliku elektronicznym na komputerze i/lub wydrukować. Będzie ono potrzebne, jeżeli w trakcie odbioru karty pojawią się niezgodności danych lub karta nie zostanie dostarczona.
Po specjalne kody zgłosiło się już ponad trzysta trzydzieści szkół z dziewiętnastu gmin – między innymi z Katowic, Gliwic i Sosnowca. KZK GOP szacuje, że kartę ŚKUP powinno wyrobić ponad 130 tysięcy uczniów w aglomeracji. Do tej pory zrobiło to 40 tysięcy.
Uwaga! Osoby, które wykorzystały token przy zamówieniu karty i nie dokonają jej odbioru w okresie 30 dni od jej dostarczenia do POK lub jeżeli jej wydanie nie będzie możliwe ze względu na niezgodne z rzeczywistymi danymi użytkownika karty (np. literówki, błędny adres itd.), zostaną obciążone kosztami produkcji kolejnej, prawidłowej karty, tj. 20 zł.
Gdzie następuje odbiór karty ŚKUP zamówionej przy użyciu tokena?
Wybór miejsca odbioru zależy tylko i wyłącznie od pasażera. Oprócz dotychczasowych możliwości (tzn. osobiście w Punkcie Obsługi Klienta) został wprowadzony nowy sposób odbioru karty – przez przedstawiciela szkoły, który następnie rozdysponuje karty wśród uczniów danej placówki. Warunkiem skorzystania z tej opcji jest przeprowadzenie przez szkołę akcji zamawiania kart – tak, aby odbiór kart dotyczył większej liczby uczniów danej placówki.
Przypominamy, że przy odbiorze karty niezbędne jest okazanie legitymacji szkolnej (na tej podstawie następuje weryfikacja poprawności danych na karcie – w tym ulgi 100%).
Zgodnie ze statystykami prowadzonymi przez Związek, na terenie metropolii upoważnionych do bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską jest obecnie ponad 130 tys. dzieci. Dotychczas wydano około 40 tys. kart z zakodowaną ulgą 100%. Łącznie wszystkich kart do połowy marca wydano około 400 tys. sztuk.
← Wróć na stronę główną