Autostrada A4: Wypadek busa z ciężarówką

Bus zderzył się z ciężarówką, jedna osoba nie żyje. Autostrada A4 sceną tragicznego wypadku drogowego. Jak podaje śląska drogówka, jednak osoba w wyniku poniesionych obrażeń zmarła. Do wypadku doszło na wysokości Bierunia i Lędzin – na pasie w stronę Katowic.
Autostrada A4 i okolice Bierunia i Lędzin. Tu bus zderzył się z ciężarówką. Życie w tym wypadku straciła jedna osoba.
Akcja ZNICZ
Trwa policyjna akcja ZNICZ. Mimo przestróg i wzmożonych kontroli, od środy na drogach zginęło już co najmniej 19 osób. Wczoraj na polskich drogach doszło do 48 wypadków, w których rannych zostało 65 osób. Zginęło sześć osób – trzynaście straciło życie w środę.
Przypomina Radosław Kobryś z Komendy Głównej Policji. Nad bezpieczeństwem na drogach czuwa blisko pięć tysięcy policjantów z wydziałów ruchu drogowego oraz inni funkcjonariusze: ze straży granicznej, żandarmerii wojskowej i Inspekcji Transportu Drogowego.
Tylko w środę policjanci zatrzymali 261 kierowców, którzy byli pod wpływem alkoholu, a w czwartek do godziny 18 zatrzymano 142 osoby, które za kierownicę wsiadły nietrzeźwe. Policyjna akcja znicz potrwa do poniedziałku.
Apel policji
Najbliższe dni to czas, w którym wielu z nas odwiedzi groby swoich najbliższych. Ruch drogowy jest i będzie duży, szczególnie w pobliżu cmentarzy oraz dróg dojazdowych do nekropolii – dlatego zadbajmy o własne bezpieczeństwo. W ramach policyjnej akcji „Znicz 2018” policjanci sprawdzają stan techniczny aut i sposób przewożenia dzieci. Pamiętajmy o podstawowych zasadach: dostosujmy prędkość pojazdów do warunków panujących na drodze i pamiętajmy o zachowaniu odstępu między samochodami. Przypominamy także o konieczności jazdy z włączonymi światłami mijania. Apelujemy też do tych kierowców, którzy wybierają się w dłuższą podróż, by co pewien czas robili przerwę na odpoczynek i w miarę możliwości wyjechali wcześniej. Planując podróż warto sprawdzić wcześniej trasę przejazdu oraz ewentualne utrudnienia, jakie mogą się pojawić na różnych odcinkach. Ważne, aby nie jeździć „na pamięć” – w wielu miejscach pojawiły się zmiany organizacyjne, niektóre ulice zostały wyłączone całkowicie z ruchu, o czym informują znaki drogowe Na pobłażliwość policjantów nie mają co liczyć kierujący, którzy zdecydują się usiąść za kierownicą pod wpływem alkoholu lub narkotyków.
Piesi też mają obowiązki
Apelujemy też do pieszych, odwiedzających groby bliskich, by korzystali z chodników, a w przypadku ich braku – z pobocza. Przed wejściem na jezdnię zachowajmy szczególną ostrożność i przechodźmy tylko w miejscach do tego wyznaczonych. Mimo, że prawo wymaga noszenia odblasków wyłącznie poza obszarem zabudowanym, zachęcamy jednak, by nosić je zawsze. Pieszy w ciemnym ubraniu, po zmroku staje się widoczny dla kierowcy z odległości około 30 metrów. Samochód jadący z prawidłową prędkością pokonuje taki dystans w ciągu niewiele więcej niż sekundy. Jeśli natomiast pieszy ma na swojej odzieży elementy odblaskowe, kierowca może dostrzec go już ze 150 metrów. To duża różnica, która znacznie wpływa na nasze bezpieczeństwo.
Wybierając się na cmentarz, nie pozostawiajmy cennych rzeczy w samochodach. Złodziej tylko czeka na taką okazję. Pamiętajmy, że właściwe zabezpieczenie mienia uchroni nas przed przykrymi następstwami kradzieży. Jeżeli wyjeżdżamy na dłużej, zadbajmy również o nasze mieszkania – czujne oko sąsiada jest najlepszym sposobem na odstraszenie złodzieja!
← Wróć na stronę główną