Cena złota a kurs dolara

Mimo że wymienialność USD na złoto wstrzymana została niemal pół wieku temu, wciąż istnieje zależność łącząca cenę tego kruszcu z kursem amerykańskiej waluty. Choć na kurs dolara oddziałuje szereg innych czynników, powiązania ze złotem zaprzeczyć się nie da. Dlaczego?
Dolar i system złotej waluty
Historia złota jest dłuższa aniżeli dzieje jakiejkolwiek waluty. Dawniej to ono pełniło funkcję pieniądza, a posiadanie tego kruszcu po dziś dzień stanowi wyznacznik bogactwa praktycznie w każdej kulturze. Nic więc dziwnego, iż pierwszy międzynarodowy system walutowy opierał się na parytecie złota. Choć został on ostatecznie porzucony, wciąż ma wśród ekonomistów wielu zwolenników. Stany Zjednoczone wymienialność USD na złoto wstrzymały dopiero w latach 70-tych ubiegłego wieku. Decyzja USA całkowicie zmieniła powojenny ład gospodarczy, przy czym niektóre z państw oparły wówczas wartość swoich walut na amerykańskim dolarze. Mimo odstąpienia od standardu złota dolar pozostał więc jedną z najważniejszych jednostek monetarnych świata.
Złoto w górę, kurs dolara w dół – skąd ta zależność?
Skąd zatem zależność pomiędzy ceną złota a kursem dolara w dzisiejszych czasach? Dlaczego, gdy rośnie wartość tego kruszcu, kurs dolara spada i odwrotnie? Otóż złoto wyceniane jest w dolarze amerykańskim, dolar z kolei ma przeważający udział w rezerwach walutowych światowych banków centralnych. Warto pamiętać również o tym, że kruszec ma przewagę, i nad USD, i nad każdą inną walutą – nie można go bowiem wytworzyć, a co za tym idzie jego ilość jest ograniczona i wyczerpywalna. Oznacza to m.in. iż złoto nie reaguje na takie czynniki, jak międzynarodowa polityka finansowa czy inflacja.
Kurs dolara zależny nie tylko od wartości złota
Świat finansów jest jednak pełen zawiłości i niespodzianek. Dlatego też nawet ujemna korelacja pomiędzy złotem a dolarem nie stanowi ścisłej reguły. Tak samo na cenę złota, jak i na kurs dolara, wpływa szereg różnych czynników gospodarczych. Przykładowo, znaczące wahania notowań innych walut mogą spowodować sytuację, iż pomimo tego, że złoto podrożeje, USD też pójdzie w górę. Takie zjawisko mogliśmy zaobserwować w roku 2005, gdy złoto zwyżkowało przez rewaluację juana, a jednocześnie dolar umacniał się za sprawą podwyżek stóp procentowych. Takie skutki nieprzewidzianych sytuacji, przychodzące wbrew powszechnym zasadom, szczególnie utrudniają działania inwestorom i firmom prowadzącym handel zagraniczny, jako że bardzo trudno jest wówczas przewidzieć kształtowanie się ceny waluty w niedalekiej przyszłości. Na szczęście, takie mocno niestandardowe okoliczności mają miejsce rzadko, a prognozowanie ułatwiają dziś nowoczesne technologie. Na poziomie konsumenta inwestującego w amerykańską walutę lub przedsiębiorcy, którego dotyczą rozliczenia w USD, pomóc może nawet kantor internetowy. Dzięki temu, że publikuje on na bieżąco aktualny kurs dolara na świecie oraz kursy skupu i sprzedaży, śledzenie notowań staje się bowiem wygodniejsze, a moment na korzystną wymianę środków jest łatwiej wychwycić.
Obserwuj kurs dolara, wymieniaj korzystnie
Zanim powstały kantory online, średni kurs dolara można było co prawda obserwować w Internecie, np. na portalach informacyjnych, jednakże porównanie cen dostępnych dla klienta, a tym bardziej znalezienie tych najkorzystniejszych, wiązało się z przedzieraniem się przez bankowe oferty lub z wizytą w stacjonarnych kantorze. Można zatem uznać, iż aktywizacja pozabankowego sektora bezgotówkowych przewalutowań to rewolucyjna zmiana, dzięki której obrót walutami stał się znacznie prostszy. Na stronie pionierskiego w obszarze e-transakcji kantoru https://internetowykantor.pl/kurs-dolara/ tabela kursów, a także średni kurs dolara amerykańskiego są aktualizowane co kilka sekund. Wgląd do tych informacji oraz realizowanie transakcji to jedynie kwestia dostępu do sieci na dowolnych urządzeniach, w tym mobilnych. Internetowykantor.pl od tradycyjnych kantorów różni się ponadto zdecydowanie niższym kosztem wymiany waluty. Podczas gdy w placówkach stacjonarnych spread sięga nawet 8 %, w Internetowykantor.pl wynosi zaledwie 0,6%.
Materiał przy współpracy z partnerem
← Wróć na stronę główną