Testują nowe rozwiązanie dla pogórniczych hałd

Testują nowe rozwiązanie dla pogórniczych hałd. Główny Instytut Górnictwa koordynuje międzynarodowy eksperyment. Naukowcy posadzą rośliny, a następnie zbadają je, by sprawdzić, które z nich najlepiej nadają się do zazielenienia terenów poprzemysłowych.
Efektem prac naukowców ma być opracowanie nowych sposobów rekultywacji obszarów zdegradowanych takich jak hałdy czy składowiska.
– W tej chwili zakończyliśmy etap badań laboratoryjnych, w których testowaliśmy przygotowane w oparciu o receptury wypracowane w projekcie, substytuty gleb między innymi na bazie odpadów pogórniczych. Teraz będziemy przechodzić do fazy testowania tego w terenie, czyli na terenie hałdy w Libiążu będziemy przygotowywać te mieszanki, a potem sadzić rośliny, zakładając, że rzeczywiście uda nam się stworzyć zielone ogrody na terenie pokopalnianych hałd – tłumaczyła Alicja Krzemień z Głównego Instytutu Górnictwa w Katowicach.
Naukowcy w ramach projektu chcą też wypracować zasady wyceny usług rekultywacji. Eksperyment na terenie hałdy pogórniczych odpadów w Libiążu rozpocznie się we wrześniu.
← Wróć na stronę główną