Program transformacji górnictwa później? Trudne rozmowy o przyszłości branży

Próba stworzenia do końca września programu naprawczego dla polskiego górnictwa może się nie udać. Związki zawodowe uważają, że rozmowy się wydłużą, bo są ciągle na początkowym etapie. W Śląskim Urzędzie Wojewódzkim odbyło się kolejne posiedzenie zespołu do spraw transformacji branży ze szczególnym uwzględnieniem trudnej sytuacji w Polskiej Grupie Górniczej.
Oprócz związkowców, zarządu PGG i wicepremiera, ministra aktywów państwowych Jacka Sasina w rozmowach brali udział przedstawiciele spółek energetycznych. Strona społeczna liczyła m.in. na jednoznaczną deklarację, że krajowi wytwórcy energii będą przede wszystkim korzystać z zakontraktowanego wcześniej polskiego węgla, ograniczając import surowca z zagranicy.
Jak czytamy w komunikacie górniczej „Solidarności”, związkowcy nie otrzymali również odpowiedzi dotyczącej tego, ile energii w Polsce będziemy produkować z węgla w kolejnych latach, ani czy rząd przewiduje inwestycje w bezemisyjne i niskoemisyjne technologie produkcji energii z węgla.
Jak mówił szef regionalnej „S”, Dominik Kolorz: – Ministerstwo Klimatu, które jest odpowiedzialne zarówno za strategię polskiej polityki klimatycznej, jak i Politykę Energetyczną Polski, opracowuje te dokumenty wedle własnego widzimisię. Konsultacje, opiniowanie tych dokumentów pozostawiają bardzo wiele do życzenia. Nie tak dialog społeczny powinien wyglądać w tak ważnych kwestiach.
Podczas spotkania nie rozmawiano o działaniach naprawczych dla konkretnych spółek węglowych czy kopalń. Szef górniczej „Solidarności”, Bogusław Hutek: – Ustaliliśmy, że dopóki nie będzie rozwiązań systemowych, nie będziemy siadać do rozmów o poszczególnych spółkach.
Decyzja o powołaniu zespołu, którego celem będzie wypracowanie programu naprawczego polskiego górnictwa zbieżny z transformacją sektora energetycznego zapadła miesiąc temu podczas spotkania górniczych związkowców z ministrem Sasinem. Resort zamierzał przedstawić program restrukturyzacji PGG, który wg doniesień medialnych zakładał m.in. zamykanie kopalń i obniżenie wynagrodzeń. Ostatecznie jednak się z tego wycofano.
Kolejne spotkanie zespołu do spraw transformacji ma się odbyć 10 września w Warszawie.
← Wróć na stronę główną