Wzrasta zakres i wartość przebudowy pałacu w Miechowicach

Niecodzienne odkrycie powodem zmian w projekcie rewitalizacji pałacu Tiele – Wincklerów w Bytomiu Miechowicach. Właśnie podpisano aneks umowy z wykonawcą robót. Tym samym wartość odbudowy pałacu wzrasta do ponad 11 milionów złotych.
Wykonanie dodatkowych robót murowych w oficynie, zabezpieczenie krypty, zachowanie pozostałości odkrytej kaplicy, a także wyeksponowanie obrysu pałacu na rumowisku. To tylko niektóre zmiany, jakie zostały wprowadzone w projekcie rewaloryzacji oficyny pałacu Tiele-Wincklerów. W Miechowicach trwają prace związane z zagospodarowaniem terenu wokół zabytkowego pałacu.
Podczas prac archeologicznych w 2019 roku odkryto w oficynie pałacu Tiele – Wincklerów kryptę oraz fragmenty kaplicy. Wojewódzki Konserwator Zabytków nakazał nam zabezpieczenie tych części. W związku z czym zaistniała konieczność rozszerzenia zakresu prac na budowie – Mówi Małgorzata Węgiel – Wnuk z Urzędu Miasta w Bytomiu.
Wśród dodatkowych prac, jakie wkrótce zrealizuje wykonawca będzie między innymi: zachowanie sklepienia kolebkowego w piwnicy, wykonanie posadzki z płyt gresowych na tarasie czy wykończenie detali architektonicznych. Ponadto wyeksponowany zostanie obrys pałacu na rumowisku, istniejące mury będą podmurowane oraz zabezpieczone pod względem konserwatorskim, zmieniony będzie układ placów i ścieżek wokół oficyny pałacu i rumowiska. Zgodnie z podpisanym aneksem prace budowlane powinny zakończyć się na początku listopada.
Pałac w posiadaniu rodziny Tiele-Wincklerów pozostał aż do 1925 roku kiedy odsprzedali go spółce akcyjnej Preussengrube AG. Przebudowany przez Franciszka Wincklera i Huberta von Tiele-Wincklera pałac przetrwał do 27 stycznia 1945 roku. Wkroczenie Armii Czerwonej do Miechowic w styczniu 1945 roku miało tragiczne skutki. Pałac został nie tylko splądrowany, ale również podpalony przez żołnierzy. Wypalone doszczętnie mury zamku zostały na przełomie 1954 i 1955 roku wysadzone przez saperów z Ludowego Wojska Polskiego.
Po neogotyckim pałacu pozostały do dziś jedynie fragmenty oficyny, które obecnie są odbudowywane dzięki pozyskanym środkom z Obszaru Strategicznej Interwencji. Pałac jest jednym z najważniejszych obiektów kulturalnych i turystycznych nie tylko w Miechowicach, ale również w Bytomiu. Warto również dodać, że zespół pałacowo-parkowy Tiele-Wincklerów został 30 czerwca 1995 roku wpisany do rejestru zabytków województwa śląskiego. W skład zespołu pałacowo-parkowego oprócz oficyny pałacu i pozostałości pałacu Tiele-Wincklerów wchodzą również: park i zespół dendrologiczny.
Fot: UM Bytom
← Wróć na stronę główną