Drony: metropolitalne zaangażowanie

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia (GZM) konsekwentnie zwraca uwagę na potencjał branży dronowej i stale angażuje się w jej rozwój. Efektem jest podpisanie listu intencyjnego z gliwicką spółką Flytronic SA. Polskie przedsiębiorstwo wchodzące w skład GRUPY WB jest jednym z ważniejszych krajowych ośrodków projektujących i produkujących specjalistyczne, bezzałogowe systemy powietrzne.
Polski Instytut Ekonomiczny szacuje, że wartość rynku bezzałogowców do roku 2026 wyniesie 3,26 mld zł. Korzyści pośrednie, wynikające z integracji dronów i gospodarki, mogą wynieść nawet 576 mld zł. Bezzałogowe statki powietrzne staną się ważnym narzędziem w rękach samorządów, przedsiębiorców, służb i wojska.
Aby wykorzystać szanse, jakie daje rozwijający się rynek dronów, potrzebna jest współpraca administracji publicznej z dostawcami usług i produktów. Jedną z jej form jest kooperacja ze spółką Flytronic, która od 13 lat prowadzi działalność na terenie Metropolii.
GZM działa na rzecz bezpiecznego udostępniania przestrzeni powietrznej dla ruchu dronów, a Flytronic łączy specjalizację badawczą i produkcyjno-usługową w obszarze lotnictwa bezzałogowego. Oba podmioty będą wspólnie poszukiwać rozwiązań technologiczno-regulacyjnych dla rozwoju mobilności bezzałogowej w Metropolii. Współpraca odbywa się w ramach Centralnoeuropejskiego Demonstratora Dronów (CEDD), działającego w ramach rządowego Programu Żwirko i Wigura. P
odpisany list intencyjny to kolejna forma współpracy Metropolii z dostawcami usług dronowych na rzecz realizacji zadań własnych GZM i CEDD. Od września 2018 roku, czyli momentu utworzenia inicjatywy w ramach Programu Żwirko i Wigura, na obszarze Śląska i Zagłębia odbywały się zróżnicowane testy z użyciem bezzałogowców. Dotyczyły m.in. pomiarów niskiej emisji, monitorowania składowisk odpadów czy dezynfekcji miejskiej infrastruktury.
źródło: GZM, fot: UM Katowice